Street workout elemkötési univerzum

SZERZŐ: SZARKA ÁKOS

2024.

A street workout egyik legnagyobb különbsége a szertornához képest, hogy egy kombinációban próbálja megmutatni mindazon képességeket, amiket a szertorna szerenként lebont. Akár úgy is fogalmazhatnék, hogy a street workout a szertorna Titktok-ja, sűrítménye.

Akinek nincs kedve kivárni, hogy milyen gimnasztikai képességek rejlenek az emberi testben külön-külön, az megnézheti ezeket összefoglalóan, persze bizonyos kézségek esetén jóval alacsonyabb színvonalon a street workout versenygyakorlataiban.

Na félni azért nem kell, egy pillanatra sem lesz lelombozóan unalmas egy street workout verseny látványa.

És, hogy élesebben lássuk, mitől lesz egy-egy elemkötés igazán értékes, bemutatok egy friss blokkot a világbajnokság szabályzatából.

Erő: kondicionális képességek:

  • statikus/izometrikus elemek mint támaszmérleg, vagy mellső függőmérleg
  • mozgásos/koncentrikus vagy excentrikus elemek mint kézállás fekvő, egy karos húzódzkodás, és robbanékony/pliometrikus erőkifejtések, mint robbanékony muscle up
  • nyomó (pl.: támaszmérleg) és húzó (pl.: mellső függőmérleg) jellegű erőkifejtések
  • frontális síkú izometrikus (pl.: zászló) és mozgásos (pl.: húzódzkodás vagy emelés zászlóban) erőkifejtések

Ügyesség: koordinációs képességek:

  • a térbeli koordinációs képességek, frontális, sagittális, és horizontális síkban, pl.: swing 540, frontflip regrab, gienger
  • leszaltók
  • szer elengedés nélküli ügyességi elemek, mint kelep körök, óriáskör
  • az egyensúlyozó képesség mint kézállás, vagy hollowback

Kombináció: erő + ügyességi elemek összekötése, erő + erő elemek összekötése, ügyességi + ügyességi elemek összekötése

A kombináció szempontrendszere:

A) A képességek kötésének lehetőségei az erő és ügyesség sorrendjének tekintetében, kezdve az értékesebb variációval:

  1. A kombináció erőelemekkel kezdődik, és ügyességi elemekkel folytatódik. Tehát erőelemekhez közvetlenül kombinációban kötve ügyességi elemek. Pl.: támaszmérleg tartás (3sec) ebből emelés kézállásba, amiből óriáskör, amiből swing 360
  2. A kombináció ügyességi elemekkel kezdődik, és erőelemekkel folytatódik. Tehát ügyességi elemekhez közvetlenül kombinációban kötve erőelemek Pl.: swing 360 amiből óriáskör, ebből megállás támaszhelyzetben, és kiemelés támaszmérlegbe, majd tartás (3sec)

B) Az eltérő nehézségű erőelem variációk kötésének lehetőségei, kezdve az értékesebb variációval:

  1. Pl.: zsugor támaszmérleg tartás (3sec) ezután egyből nyújtott támaszmérleg tartás (3sec)
  2. nyújtott támaszmérleg tartás (3sec) ezután egyből zsugor támaszmérleg tartás (3sec)

C) Az ügyességi elemek kötésének síkjai, kezdve az értékesebb variációval:

  1. Eltérő testsíkú kötések. Pl.: sagittális síkú csavar (pl frontflip regrab) után egyből következik egy másik testsíkú csavar (pl.: horizontális sík: swing 540)
  2. Megegyező testsíkú, de eltérő forgásirányú kötések. Pl.: horizontális síkú csavar balra (swing 540) után egyből következik egy ugyanolyan testsíkú csavar, DE ellenkező irányba, jelen példánál maradva jobbra  (pl.: swing x 360 jobbra)
  3. Megegyező testsíkú és forgásirányú kötések. Pl.: swing 360 balra forgatva folytatva swing x 360-nal szintén balra folytatva

D) Folytonosság, kezdve az értékesebb variációval:

  1. például a nyújtón a versenyző az alaplendület irányának megváltoztatása nélkül (mellkassal előre és/vagy háttal) köröz a rúd körül közben végrehajtva az ügyességi, elengedéses elemeket anélkül, hogy megállna a körözés lendülete, akár függő helyzetben, akár támaszhelyzetben a rúdon
  2. például a nyújtón alaplendületben mozog a versenyző előre hátra, és a lengés mindkét végpontján, elől és hátul is végrehajt valamilyen ügyességi elemet (pl. hátul shrimp flip elől swing 540)
  3. például a nyújtón alaplendületben mozog a versenyző és az alaplendületnek csak egyik végpontján hajt végre valamilyen ügyességi elemet (pl. lendület hátra majd lendület előre és swing 540)

A helyzet pikantériáját az adja, hogy ami értékesebb, nem feltétlenül nehezebb. Hiszen gondoljunk csak bele, ha mindig követnénk a fizika unalmas, kiszámítható törvényeit, a sportág lineárisan válna egyre nehezebbé és mindenki minden évben pontosan tudná, hogy mit kell bebifláznia ahhoz, hogy ő legyen a legeredményesebb versenyző. Magyarán a biztos recept egyértelmű lenne, így hamara sablonos, és ismétlődő produkciók jönnének egymás után.

Így általános gyakorlat például tornában, hogy bizonyos elemek háttérbe kerülnek, bizonyosak pedig előtérbe, aminek lehet oka az is, hogy az elcsépelt vagy veszélyes elemeket ki akarják vezetni, az elfeledetteket pedig előtérbe hozni.

Szarka Ákos, a Tight Hold mozgásrendszer vezetője, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző, világszövetségi koordinátor, a világszövetség freestyle bírói testületének elnöke

info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout