Hétköznapi mozgásdetektor
SZERZŐ: SZARKA ÁKOS
2024.
Nem újdonság, hogy a mai ember életében az egyik legkárosabb szokás az ülés. Az emberi test egy változatos mozgásra és testhelyzetekre kialakult rendszer, így nem viseli jól azt, hogy 40 évig napi 8 órában heti 5 napban ülünk. De mondhatnám az állást is, vagy bármit, ami monoton.
Mivel a legégetőbb jelenleg az ülés, szeretnék néhány mankót adni, amolyan hétköznapi éberséget vinni a gondolataidba azzal kapcsolatban, hogy mit teszel, és mit tehetsz a testeddel.
Lépcsőzz! Tele a világ mozgólépcsővel, lifttel, vagy mozgó járdával. Ez pihentető, de azért a 30 másodperc kellemes helyváltoztatásért cserébe a tested egészégéből adsz le, ami cirka 80 évig veled van minden percben. Tehát, ha teheted, inkább sétálj és lépcsőzz! Akár otthon, akár a munkahelyeden, boltokban, vagy utazásaid során, esetleg ha otthon csak a szemetet viszed le, válaszd ezt az építő megoldást!
És ha már lépcsőzöl, idővel nyugodtan veheted kettesével a fokokat felfelé haladva! Felérve fel fogsz frissülni, azt fogod érezni stabilabb lábakon állsz, már néhány lépcsőfok után is.
Kocsi helyett buszozz, és ha már a buszon vagy, utazz állva! De továbbmegyek: ha nem sietsz, sétálj!
Fuss ha úgy látod, elmegy a busz előled!
De ha mégis lekésed a buszt vagy előbb értél a megállóba, sétálj egy megállót, nem azért mert időt nyersz vele, nem nyersz, egészséget viszont annál inkább pár száz méter sétával.
Ha sietsz bringázz! A bringán sem csak egyféleképpen lehet utazni, ne feledd, változatosság a cél! Néha állj fel, bringázz egy kézzel, fordulj hátra, ha körbe kell nézni, ne váltsd ki ezt a mozdulatot tükörrel
Légy segítőkész! Ha azt látod, valakinek átveheted a csomagját, vagy felsegítheted valahova, ne habozz odalépni! Ez az egészség orientáltságunktól függetlenül is alapvetés, jó esetben.
Ha kocsiba ülsz, ne ragaszkodj a közeli parkolóhelyhez! Ha megteheted, válaszd a távolabbi helyet, ennyivel is plusz sétát és egészséget adsz magadnak!
Ha több csomagot kell a-ból b-be vinned gyalog, ne ragaszkodj hozzá, hogy egy fogással minél többet elvigyél! Így is többet sétálhatsz, azzal, hogy többször járod be az utat a két végpont között.
Gyerekekkel keresd a mozgásos játékokat, ilyen lehet a bújócska, fogócska, vagy a kettő ötvözete, a számháború például.
Munka közben:
És arra gondoltál már, hogy egy meeting nem kell hogy ülő legyen? Sétáljatok egy parkban helyette, ha megoldható!
Ne váltsd ki a közelben lévő emberekkel történő beszélgetést sms-sel vagy e-maillel! Menj oda hozzá és beszélj vele személyesen!
A víz ivás fontos, de ne egy 4 literes bödönnel ülj le dolgozni egész napra! Válassz egy 2 decis poharat, és igenis állj fel újratölteni mindig!
A fenti két ponton kívül természetesen beállíthatsz emlékeztetőt is, ami óránként felhívja a figyelmed, hogy állj fel, menj egy kört nyújtózkodj!
Ülőmunkádban, ha tudsz, alakíts ki olyan álló munkaállomást, ahol gyalogló/futógépet is elhelyezel, és azon állva, sétálva tudsz dolgozni a számítógép előtt!
Még ha ülőmunkád is van, biztos akad olyan tevékenység, amit valójában fejben is végig tudsz gondolni, legalább vázlatosan, és csak a részletes kidolgozáshoz kell asztalhoz ülnöd. Gondolj erre: az ülés egy életünkben elhatalmasodó testhelyzet, amikor lehet kerülendő, nyugodtan állj fel, sétálj egy kört a lakásban, a munkahelyen, vagy állj ki egy teraszra! Gondolkodni ezek közben is remekül tudsz, sok esetben még jobban is.
És a reggeli rutin?
- Reggelente nyújtózkodj!
- Vedd fel a zoknid állva, lehetőleg támaszkodás nélkül, egy lábon! Az egyensúly-gyakorlatok fontosak az egészség és a magabiztos mozgás szempontjából.
- Vedd fel a cipőd állva!
És a ház körül?
- kertészkedj, ez igazán változatos mozgás
- takaríts, csakúgy mint a kertészkedés közben, ehhez hasonlóan színes mozgásformát is nehéz találni
Ha pedig végképp megpihennél:
Ülve végzett szabadidős tevékenységeid során, mint tv nézés vagy társasozás, válassz alternatív ülőpozíciókat, földön ülő, félig fekvő, hason fekvő, törökülés, stb. Az ülés is lehet változatos.
Szarka Ákos, a Tight Hold mozgásrendszer vezetője, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző, világszövetségi koordinátor, a világszövetség freestyle bírói testületének elnöke
info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout