Így NE kezdd az edzést!

top 10

SZERZŐ: SZARKA ÁKOS

2023.

Ezúttal rossz pedagógusként, nem arra térek ki, hogy hogyan kell mozogni, mi a szabályos gyakorlat, stb, vagy mi a pozitív iránymutatás, hanem arról szeretnék egy listát felsorakoztatni, hogy milyen hibákat látok, abban az élethelyzetben, mikor valaki elkezd edzeni. Jöjjön tehát a top 10 hiba edzés kezdéskor!

1) A hétlövetű

-…ha most kezdek edzeni, szerinted elég ha hétfő szerda péntek erősítek, kedden csütörtökön crossfitezek, hétvégén futok, és hétköznap esténként úszok? Közötte csak jógáznék…

Hangzik el a kérdés az edző felé. Először is nyugalom. Több nap, mint kolbász, minden napra egy kocka csoki, stb stb mondások, amik arra a szemléletre sarkallnak, hogy oszd be az energiád, a vágyad, az időd, az idegrendszered. Az ember, mikor szinte nulláról elkezd edzeni érezheti azt a jó flow-t, hogy milyen jó élmény edzeni, mert mintegy lórúgás szerűen csapnak le rá ezek a fiziológiás folyamatok, de, mint mindenben, itt is a mérték az érték. Kezdd az edzést heti 2-3-al, és 4-nél csak extrém esetekben vidd feljebb!

2) Pláza izom

A szintén kezdő, örömtől széles mosollyal, büszkén belépve 3. edzésére, újságolja edzőjének:

– …Szia, vettem ezt a cipőt, kimondottan nagysúlyos deadliftekhez, és ezt a térdszorítót, meg akkor már vettem egy egyensúlyozó deszkát, és gumiszalagot, minden erősségben. Képzeld, ez a kesztyű csak 15 ezer forintba került, hülye lettem volna otthagyni. Rendeltem még egy húzódzkodó rudat, hogy otthon is tudjak edzeni, és kinéztem a kertben egy sarkot, na ott lesz kültéri edzőpark…

Ha elkezdesz edzeni, az olyan, ahogy egy norvég parkot terveznek. Elkészül a park, de nem járókövezik le a felét előre, hanem megfigyelik, merre haladnak majd az emberek, és az alapján építenek ki kisebb sávokat. Ne vegyél semmit, tényleg csak a minimumot, de jó eséllyel nincs szükséged semmire, edzéshez jó lesz valami elnyűtt otthonka ruha is, esetleg egy edzéshez való póló, de nem ez lesz a megoldás. A vágyaidat tartsd féken, és tápláld az edzésedbe!

3) Az eléhezett

A péntek esti, lelkes edzeni vágyó 1. edzése végén a 1,5 perces kardió” blokknál:

– …huhh, tök jó ez az edzés, nagyon jól kimelegedtem, de eléggé hányingerem van… – mondja falfehér, és mentazöld arcszínben váltakozva.

Erre az edző:

– Mikor ettél utoljára?

– Nem is mondtam? Elkezdtem egy diétát, gondoltam, kicsit rásegítek a fogyásra, ha már edzeni is elkezdek, szóval úgy néz ki az étrendem, – egy nagyon profi dietetikus írta elő, elküldöm majd a számát – hogy hétfőn eszem egy szőlőszem héjat, kedden erősen gondolok egy rántottára, szerdán egy nagy kövéret nyalok egy almahéjból, csütörtökön pedig, hát, na az durva, mert olyankor böjt van, és ma van ugye péntek, na ilyenkor edzés, ami előtt nem eszem semmit.

Jó, akkor végülis szép munka, hogy életben maradt a kedves delikvensünk egy ilyen terrortámadás után, amit a szervezetére mért, de én mégis inkább az alábbiakat javasolnám:

  1. Mielőtt bárki megszakérti, hogy mit, és hogy kéne enned és nem enned, kezdd el összeírni, megfigyelni a jelenlegi étkezési szokásaidat
  2. Hagyj legalább 1-2 hónapot a frissen elkezdett edzésednek, amíg elkezdi kifejteni hatását rajtad, addig ne bombázd tovább mindenféle egyéb úton módon magad koplaló étrenddel egyéb csapásokkal!

 

4) A filozófus

Telefonon érdeklődve, szeretne edzésre jelentkezni valaki:

– …Arra gondoltam, hogy kéne valamit kezdenem magammal….de nem is tudom. Hogy is néznek ki nálatok az edzések? Csak mert régóta vágyam, hogy csoportosra járjak, de azon töprengtem, hogy személyi edzésen jobban fejlődnék, viszont ott nem fog húzni a csapatszellem, mert hát ugye egyedül vagyok…Ja, és a másik, hogy nekem jó lenne igazából a minden hétköznap napközben, kivéve a reggel és este, de azt olvastam, hogy olyankor nem fejlődik olyan jól az izom, szóval nem tudom mitévő legyek. Az lesz a legjobb, ha alszom még rá néhányat, és ha úgy ébredek, hogy na, most elkezdem, akkor újra telefonálok…

Az van ezzel az edzés dologgal, hogy kerülgethetjük, pofozgathatjuk innen-onnan, de a nap végén el kell kezdeni. Tudod mit csinálj? Most nézd meg a naptárad, és keress a következő 7 napban egy időpontot, amikor először fogsz edzeni!

5) Aki a sétával melegít be

2. edzésére érkező lelkes tanítvány:

– …kicsit megcsúsztam időben, de a bemelegítés pipa, mert a villamostól tempósan sétáltam…

Nem lehet kiváltani a bemelegítési protokolt mindenféle mozgásélmény-szerű cselekvésekkel! Remélhetőleg minden edző tanít egy bemelegítési rutint, amiben vannak személyre szabott, napi gyakorlatokhoz igazított specifikus, idegrendszeri, ideg-izom kapcsolatot felélénkítő feladatok. Nem tudod kiváltani azzal, hogy futva, bringázva, rollerozva, görkorcsolyázva jöttél edzésre, de még azzal se, ha két órával korábban edzettél ahol töviről hegyire bemelegítettél.

6) A céltudatos tudatlan

Az állapotfelmérésen, első beszélgetés során a tanítvány:

– Nem vagyok türelmetlen, elég ha mondjuk 2 hónap múlva tudok zászlózni, másik célom az egy kezes húzódzkodás, annak azért kell egy fél év gondolom…

A legjobb cél, ha sikerült elérni azt, hogy az edzés az egy szokássá váljon. A többit majd megbeszéljük. Ami biztos, hogy sokkal több idő kell jó néhány elemhez, mint amit bármilyen jóindulatú emberi számítás is megengedne, de nem akarok mindenkit lehozni az életről, van olyan cél is bőven, amit mi kínálunk, és lehetetlennek tűnik, de alig pár hét alatt elérhető már.

7) Aki felgyúrja magát kezdőnek

Telefon egy érdeklődőtől, aki edzésre jönne:

  • Érdekelne az edzés, de láttam, hogy ott nagyon durva szinten van mindenki, úgyhogy most még edzek egy fél évet magamban, aztán mikor olyan szintre jutok, elmennék a kezdő csoportba hozzátok.

Téves. Egyetlen jó megoldás van, ha elkezded a csoportos edzést, ugyanis vezetve fogsz jól fejlődni, nem pedig saját kútfőből leamortizálva magadat. Segítünk, és igen, lesznek nálad sokkal haladóbbak, de lesznek nálad ügyetlenebbek is, és ez mindig így lesz. A boltba sem csak akkor mész be, ha nincs bent senki, akinek több pénze van, vagy egy filmre sem csak akkor fogsz beülni, ha mindenki pont annyi és olyan színvonalú filmeket látott, mint te.

8) Aki élből tanít

Állapotfelmérésen a kedves tanítvány:

  • Látom, most a boka dorzálflexióját nézed, erről azt olvastam, hogy van rá egy másik módszer is, amit angol tudósok bizonyítottak jobbnak…

Igen, az edzőnél lehet, hogy vannak területek, amit akár jobban is ismerhetsz még a mozgáson belül is, de tedd meg magadnak azt a szívességet, hogy legalább a pénzed megtérüléséért hagysz némi esélyt, időt, kibontakozásra annak a rendszernek, oktatási szemléletnek, amire befizettél! Persze a jó edző nyitott szemmel és füllel jár a szakmája terén is, de nem érdemes élből lediktálni azt, amiről elvileg nem tudod mi, hisz épp azért fizettél be rá, hogy eligazítsanak benne. Akkor már sokkal jobb döntés okosan hallgatva befogadni a tanultakat és mérlegelni, hogy a lexikális, vagy az edzésen tapasztalt tudásod a jobb, mi több, a kettő egyvelege

9) A szomszéd fűjéért áhítozó

  • Mi mikor fogunk olyat csinálni, mint az a srác?

Persze, inspirálódj, hogy milyen célkitűzéseket érdemes tenni. De légy önkritikus, ha folyton azt kémleled mi történik körülötted, talán már nem is igazán koncentrálsz a saját edzésedre, ahol a pillanatnyilag zajló módszerrel egészen jól haladhatnál a célod felé.

10) Aki öt dimenzióban él

Állapotfelmérés végén, amikor azt beszéljük meg, mikor is legyenek a személyi edzések:

  • Én hétfőn mindig ráérek reggel 9-kor, páratlan héten pedig délután 5-kor. kedden és csütörtökön minden hónapban egyszer vidéken vagyok, szerdán az A-B hét miatt nálam vannak a gyerekek, páros héten, de csak a nagyok, szóval a páratlan szerda délutánok jók lehetnek az esti kutyasétáltatás előtt persze. A péntek is rugalmas, aznap reggel francia óra, 11-től vannak a meetingek, előtte bármikor jó, 2-4 között is jó utána délután, ott csak egy fél órás online szülői szokott lenni havi egyszer, estefelé pedig még dolgozom kicsit, 6-tól 8-ig, de az is online, szóval közben lehet edzés, néha jöhet egy telefon, arra max kiugrok, de nem több 15 percnél.

Ha elvonatkoztatok attól a ténytől, hogy egy edző jó eséllyel nem egyetlen egy embernek tart edzést, mint valami készenléti őrkutya, aki ott terem, ha edzés kell, akkor is szeretném leszögezni, hogy ha nem lesz egy kiemelt helye az edzésnek az életedben heti háromszor, csak ide-oda szorítod be cipőkanállal, akkor az annyit is fog érni jó eséllyel. Van pár dolog, amit érdemes nagyjából fix időpontban csinálni a napirendünkben az egészség fenntartásáért, ilyen az alvás, az hogy mikor tartjuk fő étkezéseinket, és az is, hogy mikor megyünk edzeni.

A fent felsorolt élethelyzetek fiktívet és szándékosan túlzóak néhol a jobb érzékelhetőség érdekében. Alanyai sem valós személyek az elképzelt párbeszédekben, noha kár lenne letagadni, hogy az élet inspirálta a példákat, tehát valóságalapjuk elvitathatatlan. 🙂

Szarka Ákos, a Tight Hold mozgásrendszer vezetője, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző, világszövetségi koordinátor, a világszövetség freestyle bírói testületének elnöke

info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout