ÚJ ÉV ÚJ KÉPESSÉG
SZERZŐ: SZARKA ÁKOS
2025.
Hogyan valósítsd meg mozgásbeli céljaidat 2025-ben?
Először is szeretném felfokozni a hangulatot egy extrém kísérlettel, egy argentin fiú, Geronimo Arias fejébe vette, hogy egy huzamban csinál 366 húzódzkodást anélkül, hogy lejönne a húzódzkodó rúdról.
Nem fogom elárulni, hogy sikerült-e neki, szeretném, ha az alábbi linken megismerkednél azzal, hogyan haladt ezzel a projectjével az argentin sportoló:
https://www.instagram.com/p/DEQ8BEdvoJ2/
Arról, hogy milyen formával csinálja, csak annyit írnék, hogy nem teljes a mozgástartomány se a felső se az alsó szakaszon, de rögtön hozzátenném, hogy lendületvétel törzzsel nincs a húzódzkodásai közben. Hozzáteszem azt is, hogy, aki bármilyen formával csinál ilyen ismétlésszámot ebben a testhelyzetben, az mindenképpen elismerésre méltóan magas teljesítmény.
A gyors kitekintő után nézzük akkor, hogyan is fogod teljesíteni azt a célodat, hogy elkezdj edzeni, és azt egy évig fenn is tartsd.
Miért pont ezt? Természetesen azért, mert január van, amikor a legnépszerűbb célok közé tartozik, hogy ,,elkezdek edzeni”, ,,megtanulok húzódzkodni/fekvőzni/1 percet plankelni/zászlóznik/muscle upozni stb…”
Abban fogok most segíteni, hogy a botok, amiket az élet fog dobálni a küllőid közé, hogy ne szabjanak gátat annak, hogy fenntartsd az edzési szokásodat.
Induljunk ki abból a teoretikus élethelyzetből, hogy ott állsz legkedvesebb barátaid társaságában, pezsgővel a kezedben, és talán hangosan, vagy csak magadban, megfogadod éjfélkor, hogy ,,…jövőre elkezdek edzeni! Hurráááá!…”
A vállalás körülményei:
- Legyen a minimum heti kettő edzés, mert ez alatt nincs értelme.
- Valamely teremben meghirdetett kezdő csoportos edzéshez fogsz csatlakozni nagy valószínűséggel.
Ugorjunk oda fejben, hogy megvolt az első 1-2 hét, de közben berobbant a január a melóban is, és kezdesz elúszni a napirendeddel, pláne így, hogy itt van ez az edzés is, ami csak ,,egy hülye félrészeg fogadalom volt”. Tehát lépten nyomon az adná magát a januári húsdaráló közepette, hogy az edzést hagyd ki, engedd el stb.
Ezekre az élethelyzetekre szeretnék megoldási javaslatokkal előállni:
1. Lényegülj át!
Az, hogy elkezdtél edzeni, ne csak egy napirendi pont legyen, amit beírtál a naptáradba, hanem az értékrendedbe is vésd bele, az érzelmi viszonyulásod is legyen rögtön az elején megalapozott, bástyázd körül, hogy miért is akarsz edzeni:
- nem szeretnéd tovább úgy érezni magad a bőrödben, ahogy most érzed, végleg megundorodtál ettől az érzéstől
- fáj valami, vagy több mozdulat, ami rendszeresen az életed része, és megkeseríti a mindennapjaid (térd: felkelni az ágyból, hát: ülni a széken, kocsiban utazni, térd: leguggolni a cipőd felvételéért, lépcsőzni, hát, térd, boka: megiramodni a busz után, váll: felvenni a pólódat reggel stb…)
- felismerted az egészségügy “olajozottságát”, mert valami másodlagos egészségügyi probléma miatt az az élethelyzet sújtott le rád, hogy egy egészségügyi intézetbe kell behatolnod, amihez flexre, láncfűrészre és minden komoly ipari szerszámra szükség van, mert vagy nincs időpont, vagy nincs szakember, vagy egyik se, vagy mindkettő, de akkor alaposan félrekezelnek. Egy szóval bárdként leng a fejed felett, hogy ha komolyabb gondod adódik, akkor bizony életveszélynek lehetsz kitéve még valamely egészségügyi szakember kezei alatt is. Tehát jobb lenne az egészségedet felturbózni, ahelyett, hogy eláraszt az egészségügyi kalandélmény-park.
- van egy egzakt célod: lásd fent: ,,366-ot akarok húzódzkodni!” 😀 Nyilván nem, de mondjuk ,,meg akarok tanulni húzódzkodni”
- szeretnél valami megújulást az életedbe, és a melóddal éppenséggel kb. meg vagy elégedve, tehát azon a téren nem tudsz változtatni, párkapcsolati életed is szuper, így maradt egy jól megtérülő hobbi bevezetése, az edzés! 🙂
- egyszerűen csak megszeretted körülötted élő szeretteidet, barátaidat annyira, hogy észhez kapj és szempont legyen minél tovább élni velük ezen a bolygón.
- volt valami letargikus élményed a mozgással kapcsolatban (pl. elmentél gyanútlanul várost nézni valami utazás kapcsán jó turistaként, ahol egy hosszabb nap után, azt érezted másnap, hogy vasrúdként állt be minden ízületed és kínkeserves fájdalmakkal jár felkelni)
- lesz valami teljesítmény alapú program az életedben (pl.: kedves barátaid elhívtak bringázni, kajakozni, vitorlázni, túrázni) és éjszakánként rettegsz otthon a sarokban, mert tudod, hogy jó a társaság, de az a plusz, amit testi képességekben hozzá kéne tenni a szociális programhoz, egyelőre nincs a repertoárodban
És még sorolhatnám, de bármelyik is igaz, egy biztos:
A mozgás olyan, mint a fogmosás, vagy a fürdés: mindennapi létfenntartó kötelesség, nem választható.
2. Tervezz időben!
Nézz rá először az évedre, és vonj egy durva heti átlagot, hogy melyik az a két időpont hetente, amikor el tudnál menni edzeni.
Ezután, ha már edzel és tudod, hogy a jövőhét kemény lesz és kiesik egy edzés, pótold előző, vagy következő héten! Ha nem jön ki szokásos edzésnapokra az edzés, vagy amikor annak időpontja van az edzővel, járulj elébe és mondd neki, hogy te bizony pótólni akarsz és adjon egy faék edzéstervet, amivel pótolhatod, vagy előző, vagy következő héten. Egy szabályt viszont itt és most fektessünk le: nem ér sok hétre előre vagy hátra tologatni a pótlásokat. Tehát nem fog működni az, hogy ,,…jó, az első 9 hónapom sajnos brutális lett, úgyhogy majd megtolom az évvégi három hónapot edzésben…” Max egy héttel előbb vagy később pótolni kell!
3. Tervezz térben!
Nézd meg, hogy mi a biztosabb az életedben: ahol laksz, vagy ahol dolgozol? Ez alapján válaszd ki, hogy merre szeretnél edzeni hogy a napi utazásod minimalizálni tudd. Itt hívnám fel a figyelmet az utazás alulértékeltségére, ugyanis ez egy kiváló ,,énidő” tud lenni, akár tömegközlekedésen vagy kocsiban rendezi gondolataid, napirendjét, vagy hallgat podcast-et, zenét az ember, akár bringán ülve járja útvonalát. Szóval nem kell rettegni egy kis kitérőtől sem feltétlenül, mert ami időben veszteségnek tűnhet, az mentálisan megtérül.
4. Válts napszakot!
Ha végleg besült a kiválasztott időpont, keress délelőtt, vagy személyi edzés keretein belül folytatható edzéseket!
5. Ha unod, válts edzésprofilt!
Ha kicsit változtatnál a mozgástípuson, jelezd edződnek, hogy másfelé haladnál a következő időszakban, más mozgást gyakorolnál, más eszközzel dolgoznál, más struktúrában edzenél. Ha jó edző, nem fog megsértődni, hanem örül, hogy edzőváltás helyett, edzésjelleget szeretnél váltani.
6. Ha lent vagy, emeld fel magad edzéssel!
Nehéz napok vannak, mert épp lelkileg terhel a meló, a család, az élet. Ilyenkor kapaszkodj az edzésbe, mozgasd ki magadból a feszültséget!
7. Éhesen is eddz!
Elfelejtettél edzeni, így félsz, hogy mi lesz edzésen. Kapj be egy banánt, vagy valami szénhidrátot, energiaszeletet, edzés után pedig egyél fehérjét, zöldséget!
8. Ébreszd fel magad edzéssel!
Ha fáradt vagy és nagyon nem érzed az edzést, bízz a bemelegítésben! Az hajadnál fogva fog kirángatni ebből a végtelen gödörből, és edzés végére energikussá válsz majd!
9. Gyógyító edzés
Ha megfáztál, gyengélkedsz, öltözz fel eggyel jobban, mint szoktál és egészen nyugodtan menjél el edzeni, mert jó eséllyel csak jobban leszel, de, hogy rosszabbul, az a legkevésbé valószínű.
10. Ha fáj, mozgással gyógyítsd!
Megfájdult a vállad, hátad, térded, úgyhogy inkább kihagynád az edzést. Teljesen rossz gondolatmenet. A mozgás jól megválasztva, pont, hogy gyorsítani fog a regenerációdon! Menj el, jelezd az edződnek, hogy mid fáj, és ki fogja neked választani a megfelelő gyakorlatvariációkat!
11. Ha más nem, te akkor is eddz!
Foghíjas a csoport január végefelé? Igen, mert nem olvasták a fenti irományom, és teljesen papírforma-szerűen koptak ki a csoportból. De téged ez ne törjön le, te vagy az, aki továbbléptél és megtudod, milyen szintek jönnek még ezután a mozgásfejlődés világában!
12. Motivációt őrlángra!
Egyrészt nem kell mindig motiváltnak lenni, mint ahogy a fogmosáshoz sem hallgatsz meg motivációs beszédeket, egyszerűen le kell nyomni az edzést, mint ahogy egy sebtapaszt tépsz le. Persze kitűzhetsz azért kisebb részcélokat, amiket időre időre, de nem túl hosszútávon elérsz, továbbá dokumentálhatod jelenlegi állapotod, hogy később visszatekintve rá, elismerősen lásd be, milyen szépen fejlődtél a korábbi énedhez képest.
Mindezzel együtt előfordulhat, hogy kimarad néha egy edzés, ezt engedd meg magadnak, de ne engedd elburjánzani, és tudd, hogy amikor csak edzésként gondolsz rá, az olyan, mintha azt mondanám, csak az életem, csak a mindennapi jóérzésem, csak a életem hosszúsága.
Most induló kedvezményes, limitált csoportjainkat itt találod, hogy a fenti eszközkészlettel felfegyverkezve megkezdhesd nálunk a mozgást, amíg még hely van nálunk:
Szarka Ákos, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző, világszövetségi koordinátor, a világszövetség freestyle bírói testületének elnöke, a Tight Hold mozgásrendszer vezetője
info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout